Pictograma Network Manager din Xubuntu lipsa - rezolvare


Lipsa pictogramei Network Manager este o problema a distributiei Xubuntu. Verificati daca va confruntati cu aceasta problema deschizand terminalul si tatstati nm-applet si Enter. Veti primi o un mesaj de eroare cu privire la o conexiune de retea. Tastand in terminal comanda sudo nm-applet, apasati Enter si introduceti parola va trebui sa vedeti pop-up-ul in indicatorii din panou.

Pentru a face acest lucru permanent, in terminal introduceti comanda:
sudo nano /etc/xdg/autostart/nm-applet.desktop

Se va deschide editorul de text, unde mergem la linia Exec schimbati nm-applet cu dbus-launch nm-applet. Apasati Ctl+O pentru salvarea modificarilor, apasati Enter apoi Ctrl+X si Enter ca sa se inchida Nano.

Deschideti aplicatia Task Manager si gasiti nm-applet in lista, iar de acolo opriti-o. Restartati calculatorul. Ar trebui sa vedeti applet-ul managerului de retea in indicatoarele de pe panou.


Comments

Postari populare

Zenclora MATE: lucruri de făcut după instalare

Setări de rețea: cum să schimbați DNS-ul în PCLinuxOS

Managementul memoriei swap: verificare și ștergere în Linux

Comanda npm: managementul pachetelor în Node.js

Instalare TV-MAXE pe Debian

La multi ani de 1 Iunie! ziua in care toti redevenim copii

Cum resetam/schimbam parola de utilizator in Linux

Modalitati de instalare a aplicatiilor in Linux Mint

Instalați Zenclora MATE: ghid complet pentru începători

LibreOffice Writer - inserarea si formatarea tabelelor